tel. +48 61 625 59 69

Miażdżyca w szkolnej ławce !!

Zmiany miażdżycowe przez wielu kojarzone są z wiekiem dojrzałym . Tymczasem , jak alarmują naukowcy , w grupie ryzyka coraz częściej znajdują się także dzieci i młodzież , u których obserwuje się często podwyższony poziom cholesterolu.Jedną z przyczyn takiego zjawiska jest coraz gorsza - obfita w nasycone tłuszcze i uboga w warzywa i owoce - dieta .
Na szczęście problemom tym można zapobiegać poprzez zmiany nawyków żywieniowych : kanapki smarować margaryną zamiast masłem , mięso czerwone zastępować rybami , a jako przekąski podawać dziecku jabłko lub obraną marchewkę .

Gdy jesteśmy młodzi , wydaje nam się , że możemy bezkarnie jeść frytki , hamburgery i inne produkty typu Fast food . Młody organizm szybko spala wchłaniane kalorie .

Jednak równolegle , w niewidocznych dla nas częściach organizmu zachodzą zmiany , za które w przyszłości przyjdzie drogo zapłacić . Tłuste potrawy podnoszą bowiem poziom cholesterolu w krwi .

Jego nadmiar zaś powoduje zwyrodnienie i stwardnienie tętnic zwane potocznie miażdżycą . Zmiany miażdżycowe to częsty krok do poważnych problemów z układem naczyniowo-sercowym , które mogą zakończyć się zawałem serca .Wprawdzie zawał dotyczy najczęściej osób starszych , po 55-65 rokiem życia , jednakże coraz częściej niestety występuje u osób młodszych .

Stwierdza się bezdyskusyjnie zależność między chorobą miażdżycową , a dietą bogatą w nasycone tłuszcze , jakie znaleźć możemy w czerwonym mięsie , maśle czy wysoko przetworzonej żywności - mówią eksperci .

Rozwój miażdżycy rozpoczyna się w okresie młodzieńczym ,a efekt kulminacyjny osiąga w trzeciej - czwartej dekadzie życia tłumaczą naukowcy .Obecny stan wiedzy pozwala stwierdzić , że proces ten jest w większości przypadków zależny od sposobu żywienia i jest w pełni odwracalny , gdy stosujemy się do zasad , które zostały wypracowane na bazie obserwacji klinicznych .

Problem właściwej diety jest szczególnie istotny w przypadku dzieci znajdujących się w grupie ryzyka , a więc takich , których rodzice lub dziadkowie cierpią na zmiany miażdżycowe . Lekarze zalecają w takim przypadkach monitorowanie poziomu cholesterolu u dzieci nawet od 2 roku życia . Na szczęście , odpowiednia profilaktyka z ProFibe oraz prawidłowe nawyki żywieniowe mogą w znaczącym stopniu obniżyć ryzyko miażdżycy i chorób z nią związanych .

Jak dbać o dziecko z podwyższonym poziomem cholesterolu ?

  • Ogranicz spożywanie nasyconych tłuszczów a także utwardzonych
  • Stopniowo mleko niskotłuszczowe (1%) i jego przetwory tj. jogurty, kefiry i sery białe. Bakterie probiotyczne , zawarte w zakwaszonych produktach mlecznych , są niezbędne dla wzmacniania odporności organizmu.
  • Dawaj dziecku ryby w różnej postaci. Tłuszcze pochodzące z tłustych ryb morskich tzw. omega -3 działają przeciwzapalnie i wpływają także na prawidłowy rozwój centralnego układu nerwowego.
  • Zadbaj o to , by dziecko jadło 5 razy dziennie warzywa i owoce oraz produkty zbożowe o wysokiej zawartości błonnika pokarmowego : płatki owsiane , kasza jęczmienna , ciemne pieczywo lub zastosuj w pełni naturalny i bezpieczny Suplement diety ProFibe .
  • Ogranicz ilość soli kuchennej w potrawach przygotowywanych nie tylko dziecku , ale całej rodzinie .
  • Kategorycznie ogranicz spożycie słodyczy , także frytek , chipsów , słodzonych napojów gazowanych .
  • Dopilnuj , aby dziecko systematycznie brało udział w zajęciach WF oraz dodatkowo pięć razy w tygodniu brało udział w innych zajęciach sportowych , które zapewniają mu fizyczną aktywność przez 30-60 minut .
« Powrót